کیمیـا تـجارت پارتـاک
​​​​​​

اسید اگزالیک یک ترکیب آلی با نام IUPAC اسید اتاندیوئیک و فرمول HO2C − CO2H است که باز مزدوج آن است به اگزالات معروف است. این ترکیب ساده ترین اسید دی کربوکسیلیک است. این یک ماده جامد بلوری و سفید رنگی است که در آب محلول بی رنگ تشکیل می دهد. این ماده به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد ، اما مصرف زیاد آن یا تماس طولانی مدت با پوست می تواند خطرناک باشد. اسید اگزالیک به عنوان دی هیدرات با فرمول C2H2O4 · ۲H2O نیز موجود است​​​​​​​

اسید اگزالیک چینی 

حالت مادهجامد بلوری بی‌رنگ

فرمول شیمیایی: : C2H2O4
نقطه ذوب:۱۸۹ تا ۱۹۱ درجه سانتی‌گراد
نقطه جوش:۱۳۸۸ درجه سانتی‌گراد
حلال‌ها: آب، اتانول و دی اتیل اتر
حجم بسته بندی: کیسه 

موارد مصرف:  صنعتی و خوراکی

خرید اسید اگزالیک برای ثبت سفارش خرید اسید اگزالیک با
      شماره 02144225761 تماس بگیرید.​​​​​​​

مشخصات فنی

OXALIC ACID

توضیحات فنی محصول 

اسید اگزالیک چیست؟
اسید اگزالیک که به اسید اتاندیوئیک نیز معروف است ، یک ترکیب طبیعی است که در انواع مختلف سبزیجات یافت می شود. اسید اگزالیک  در حالت جامد ماده ای بی رنگ و کریستالی است که موقع حل شدن در آب محلولی شفاف و بی رنگ تولید می کند. اسید اگزالیک یا جوهر ترشک غالباً در مقادیر بسیار اندک توسط انسان مصرف می شود. این ماده در اکثر خوراکیهای طبیعی از جمله اسفناج ، کلم بروکلی ، خیار ، سیب زمینی و سبزیجات وجود دارد و  مصرف مقادیر کم آن برای سلامتی مفید است.
این ماده عضوی از خانواده اسیدهای کربوکسیلیک است که نسبت به اسید استیک قوی تر است و کاربرد فراوانی در صنایع دارد. در صنعت اسید اگزالیک عمدتا با اکسیداسیون کربوهیدرات ها یا گلوکز توسط اسید نیتریک یا هوا در حضور وانادیم پنتوکسید تولید می شود.
 کاربرد اسید اگزالیک
اسید اگزالیک یک ماده شیمیایی ایده آل برای مقاصد خانه داری و تمیزکاری است. ویژگیهای سفیدکنندگی آن برای استریل کردن وسایل خانه بسیار مناسب است و به صورت کارآمد می تواند زنگ زدگی ها را از روی سطوح مختلف از بین ببرد. اسید اگزالیک یک ترکیب عالی برای حذف لکه های مختلف بر روی وان و سینک های ظرفشویی است.
در صنعت نیز این ماده گاهی اوقات برای پردازش مواد معدنی استفاده می شود و از خاصیت سفیدکنندگی آن می توان برای استریل کردن تجهیزات مختلف استفاده کرد. اسید اگزالیک در کارخانه‌های نساجی برای رنگ کردن و سفید کردن الیاف مورد استفاده قرار می گیرد.
مراکز پزشکی نیز از این ماده برای خالص سازی برخی مواد شیمیایی یا رقیق کردن آنها استفاده می کنند. اسید اگزالیک  همچنین به عنوان یک عامل احیاء کننده در تولید فیلم عکاسی استفاده می شود و می تواند برای حذف کلسیم از فاضلاب نیز ماده ای کارآمد باشد.

ملاحظات ایمنی در رابطه با این اسید
این اسید به شکل خالص بسیار خطرناک است زیرا سمی و خورنده است و باید با دقت با آن کار کرد. برای مخلوط کردن پودر آن در آب حتما دستکش بپوشید و استفاده از عینک و ماسک نیز ضروری است تا بخارات آن به چشم و ریه آسیب نزند.
نکات ایمنی احتراق
این ماده قابل احتراق بوده و در موقع حریق گازهای سمی تولید می کند

بسته‌بندی و نگهداری اسید اگزالیک
در ظروف کاملا سربسته و در محل خشک و خنک نگهداری شود. این ماده باید از نقره، کلرید و اوره دور نگه‌ داشته شود زیرا با این مواد ناسازگار می‌باشد. در کل به دلیل داشتن خاصیت اسیدی باید از قلیا و محیط‌های قلیایی به دور باشد و در مجاورت باز‌ها و فلزات فعالی نظیر سدیم ، پتاسیم و منیزیم قرار نگیرد. از نگه‌داری این ترکیب در مجاورت موادی که با این ترکیب گاز سمی تولید می‌کنند، مانند سدیم سیانید و سولفید آهن اجتناب کنید. از نگه‌داری جامدات یا اسیدهای اکسید کننده در مجاورت این اسید خودداری کنید.