کیمیـا تـجارت پارتـاک
​​​​​​

روغن سیلیکون یک پلیمر با پایداری حرارتی بالا وخاصیت روان کنندگی است. روغن سیلکون در واقع یک اصطلاح است که به دلیل گرانروی و آب گریز بودن این ماده به ترکیبات پلیمری ارگانو سیلوکسان که متشکل از Si ,O هستند داده شده است. در این ترکیبات Siها به وسیله ی اکسیژن به یکدیگر متصل می شوند و این ماده را به وجود می آورند، که با توجه به پایداری پیوند بین سیلیسیم و اکسیژن سیلیکون اویل از لحاظ شیمیایی پایدار محسوب می شود. این ماده به عنوان روان کننده برای ماشین، تردمیل، نقاشی آبستره، رزین اپوکسی و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد​​​​​​​

روغن سیلیکون 1000

مشخصات فنی

حالت مادهمایع
گرید: 1000
فرمول شیمیایی: C2H8O2Si
درصد خلوص 99
جرم مولی 92 گرم بر مول
دمای ذوب 50- درجه سانتیگراد
دمای جوش 101 درجه سانتیگراد
حلالیت در آب نامحلول

حجم بسته بندی: کیسه 20 کیلوگرمی


موارد مصرف:  صنایع غذایی-پزشکی دارو سازی-آزمایشگاه شیمی-

توضیحات فنی محصول 

روغن سیلیکون 1000
یک پلی دی متیل سیلوکسان خطی غیرفعال است (واکنش نمی دهد) با ویسکوزیته تقریبی 1000 میلی متر مربع بر ثانیه. به همین علت آن را به این اسم می خوانند. این ترکیب به دلیل ساختار شیمیایی، مشخصات ویژه ای دارد که آن را از مواد آلی مانند روغن های معدنی با ویسکوزیته یکسان جدا می کند. دارای کاربردهایی مثل روان کننده و ضد اصطکاک، کاربرد در قالب های سیلیکونی، روغن جلا جهت مراقبت از سطح، مایعات هیدرولیکی و انتقال حرارت، عامل انتشار برای دستگاه های چاپ دیجیتال، ضد کف و… است.
همچنین از این گرید در روانکاری تردمیل نیز استفاده می شود. مزیت اصلی این نوع از سیلیکون قابلیت استفاده از آن ها در ابزارها و دستگاه هایی است که تحت درجه حرارت شدید و فشارهای زیاد قرار دارند. همچنین این ترکیبات سازگاری بسیار بالایی با مواد پلاستیکی و لاستیکی دارند به همین علت از آن ها برای روغن کاری حلقه های O، واشرها، سوپاپ ها و… به طور گسترده ای استفاده می شود.
خواص فیزیکی و شیمیایی
سیلیکون اویل یک ماده ی بی رنگ، بی بو، غیر فرار، غیر خورنده، غیر سمی و اشتعال ناپذیر است.
پلی دی متیل سیلوکسان(PDMS) متداول ترین شکل روغن های سیلیکون است البته با اضافه کردن سایر گروه های آلی میتوان خواص آن را برای موارد ویژه ای بهبود بخشید. برای مثال دی متیل سیلیکون تا 150 درجه سانتی گراد بدون تغییر باقی می ماند و متیل فنیل سیلیکون تا 250درجه ی سانتی گراد قابلیت پایداری دارد.
چگالی در دمای 25 درجه سانتیگراد 97/0 گرم بر سانتی متر مکعب
نقطه اشتعال>314 درجه سانتیگراد
دمای احتراقحدودا 450 درجه سانتیگراد
کشش سطحی در دمای 25 درجه سانتیگراد021/0 نیوتن بر متر
چگالی دینامیکی (25 درجه سانتیگراد)1000 میلی پاسگال بر ثانیه
چگالی سینتیکی (25 درجه سانتیگراد)حدود 1000 میلی متر مربع بر ثانیه
 

کاربرد روغن سیلیکون
​​​​​​​

این ماده به علت دارا بودن خواصی از جمله انتقال حرارت مناسب، طیف متفاوتی از گرانروی و ثابت بودن آن در محدوده ی دمایی گسترده، تراکم پذیری بالا، نقطه ی انجماد پایین، نقطه ی جوش زیاد و آب گریز بودن، در زمینه های زیادی مورد توجه قرار گرفته است علاوه بر این موارد  سیلیکون اویل  در برابر هیدرولیز، اکسید شدن و تنش برشی هم پایدار است و می تواند به عنوان یک دی الکتریک مناسب عمل کند.

خطرات
​​​​​​​

اکثر محققان بر این باورند که این ماده از لحاظ فیزیولوژیکی برای انسان و حیوان هیچ خطری ندارد. ولی اخیرا  اطلاعاتی منتشر شده که خبر از آسیب رسان بودن این ماده می دهند.
با توجه به ساختار و  اندازه ی مولکول ها این مواد سمیت، مهاجرت یونی و جذب متفاوتی در انسان و حیوان دارند که این امر به خصوص برای سالمندان، کودکان و نوزادان از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال PDMS با وزن مولکولی کم باعث اختلالات سیستم عصبی مرکزی و صرع خفیف خواهد شد. همچنین در صورت تماس سیلیکون اویل با چشم یا پوست سوزش خفیف ایجاد می شود

Silicone Oil 1000 

Silicone Oil 1000